Kritikët dhe shkolla jopublike Perla!

Kritika ndaj shkollës jopublike "Perla"

Tag Archives: shkolla jopublike perla vlore

Universiteti Privat i Petriti Golamaj-te

 

Sot do te shkruajme per nje nga arritjet me te medha te zotit Petrit Golemaj, per marrjen e licenses, per hapjen e universitetit me te ri privat ne Vlore dhe ne Shqiperi.

Petrit Golemaj rrefehet per mikrofonin tone te nxehte, i fryre nga thashethemet e veres.

E mora licencen para pak ditesh, pra pak dite pasi bera kerkesen, nuk me vonuan shume. Nuk kishin pse te me vononin. Ma kishte premtuar vet Sala i Madherishem, qe menjehere sapo te binte kalifi i madh Ram Ed Rama nga froni i tij shumevjecar do te me jepta nje license per hapjen e te parit universitet privat te hapur ne epoken e mandatit te dyte qeverises se partise pusht-etare, pra te PD-se. Pas asaj qe kam bere une per PD-ne, pse te mos ma jepnin nje cope letre… Une ne cdo miting te tyrin coja te pakten nje autobuz me nxenesa nga shkolla ime e mesme e pergjithshme jopublike Perla, Vlore. I fusja nxenesit ne autobusa jo shume higjenike dhe i dergoja ne Tirane me justifikimin se do te shkonin ne ekskursion. Fitim per partine tone te madherishme, fitim per shoferin e autobuzit, qe nder te tjera eshte edhe mik i gruas time Merites; po he thuaj se edhe nxenesit e shkolles time, shkolla Perla eshte me e mira mos harroni… sa per pak reklame, mesojne ndonje gje psh se si shfrtezohet bagetia. Ne fund te fundoit ata shihnin mtingjet live sado qe bileten e autobuzit dhe shpenzime te tjera i hiqnin dhe do ti heqin ne kurriz te tyre, te prinderve te tyre.  Une, me thene te drejten para 2005 isha me Ps-ne; ishin keta qe me dhane licensen per te hapur shkollen e mesme te pergjithshme jopublike PERLA, Vlore. Por pastaj me te pare se partia e madhe demokratike po ringjallej pse te mos kaloja edhe une me anene e SALES se madherishem, dhe tanime te gjithfuqishem. Zgjedhje taktike e imja dhe e kunates time. Kujtoj se kunata ime, Esmeralda,  eshte nje valkire e qelbur qe jep lenden e biologjise ne biznesin tim, oh me falni, ne shkollen time jopublike. Ishte pikerishte ideja e saj qe te kalonim serish me partine demokrate, duke riperdorur “karten” te perndjekurve gjate komunizmit. Eh, grua me vlera kunata ime, e kam gjithnje ne krahun tim.

Me falni, se harrova nuk u prezantova fare me ju. Quhem Petrit Golemaj, kam mbaruar shkollen shume vite me parem , me vuajtje natyrisht dhe para viteve ’90 kam punuar si saldator ne nje park auobuzash, pikerisht ketu ku sot qendron e madherishme shkolla ime jopubike Perla. Jam i madh me trup, floket me kane rene nga shqetesimet e shumta qe kam pasur me trafikantet e droges dhe me kriminelet e bandave te Vlores, po ne kembin zoti me ka shene sy te kalter  si qielli.

Stafin pedagogjik e kam gati. Per shkencat sociale do te shfrytezoje kurvat qe kane bere shkollen e mesme tek shkolla jopublike Perla, p[ra ish nxenese te shkolles time te mesme jopublike. Shume prej tyre jane shkolluar jashte shtetit ku kane pasur mardhenie te shumta me djem te huaje qe ato I shfaqin me krenari ne CV-e tyre.  Per diplomacine do te shfrytezoje djemte rrugecer te Vlores, qe jane miq te mi dhe familjes time dhe shoke te ngushte te djemeve te mi. Keta cunat vijne nga banda te ndryshme, jane gati qe tu mesojne studenteve te mi  shkencen e lashte te diplomacise me eksperiencene gjete ne sektorin e te bindurit pa thene asnje fjale, pra me mjete si pistoletat, kallashet, dhe thikat. Do te hap shume fakultete, ku synoje qe brenda vitit te pare te marr te gjithe studentet qe mbarojen shkollen e mesme tek shkolla e ime jopuublike Perla ne vlore. Kam ndermend edhe te marr studente te universiteteve te tjera private duke i bindur se tek une ka per cdo student te regjistruar pervec diplomes per te cilen ai do te paguaje leket, pa lexuar as edhe nje faqe libri ai apo nje pjesetar i familjes se tij do te marri nje diplome falas, teresisht falas!!!

Mezi e prisja kete dite, diten kur do te behesha milioner. Jo jo miliarder, ahaha. Po kishte nje problem. Emri i universitetit tim, ne fillim mendova se do ishte mire ti vija emrin “PETRIT GOLEMAJ” ose “PETRIT GOLEMAJ & CO” ose “UNIVERSITETI BLU” per nder te partise qe me beri kete favor… por ne fund vendosa qe ti vija emrin simbolik te “UNIVERSITETI PRIVAT SHQIPTAR” per hir te fenomenit!

 

Advertisements

Disc Jockey Petrit Golemaj

Shtepia diskografike “Perla Vlore” do te publikoje se shpejti albumin me te fundit te nje prej muzikanteve  me te spikatur te rrymes turbofolk, DJ PETRIT GOLEMI.

DJ PETRIT GOLEMI e ka nisur karrieren e tij si artist autodidakt duke kenduar harixhice neper rrugicat e Shqiperise, dhe me pas nisi ta shpaloste fuqishem talentin e tij ne fushem e muzikes shkollore dhe njihet tashme ne te gjitha shkollat jopublike te Shqiperise si zanatci qe ta kendon mire kur ta kendon, kengen.

Si artist konservatoro-liberal, Petrit Golemi praktikonte rrymat “futja me dacke” dhe “nxenesi eshte nje mjet fitimi” ne te cilat asnje tjeter nuk ishte i afte ta perballonte.

Shume shpejt u kthye ne nje profesionist ne tere rrethin e Vlores, nje profesionist me te cilin nuk mund te beje shaka pasi e merrte artin e tij te mesimdhenies shume shume seriozisht.

Albumi “O kritiket e shkolles jopublike Perla, po ju kapa do t’ju shqyej!” permban muzike populiste, genjeshtare dhe agresive, pasi DJ Petrit Golemi e ndjen vetem mjaft te afer me rrugacet e Vlores dhe te Shqiperise.

DJ Petrit Golemi, i udhezoi(lexo: detyroji) nxenesit e shkolles se tij te muzikes “shkolla e mesme  jopublike Perla Mjuzik” qe ta merrnin(blinin) nje kopje te albumit te tij me qellim qe mundesisht edhe ti jepnin feedback, i cili per te miren e tyre duhet te jete pozitiv.

Albumi “O kritiket e shkolles jopublike Perla, po ju kapa do t’ju shqyej!” kushton vetem 100 euro dhe permban nje permbledhje kengesh me motive te bazuara kryesisht dhe parimisht mbi veprimtarine e blogut “Kritiket dhe shkolla jopublike Perla”.


Petriti gjendet fajtor!

Petriti Golemaj i akuzuar nga prokuroria e Tirones per ikjen e dritave ne Qemal Stafa gjate ndeshjes Gramozi-Real Madrid.

Ju kujtohet ndeshja Gramozi-Real Madrid? Besoj se po!Prokuroria e Tiranes me ne fund, pas hetimesh te shumta qe jane bere edhe ne rethe te tjera e vendit, ka zbuluar pergjegjesin per ikjen e dritave ne stadium. Ai eshte Petrit Golemi, pronar i shkolles se mesme te pergjithshme jopublike Perla.

“E bera se doja te denoja kritiket e shkolles se mesme te pergjithshme jopublike Perla per ate qe po me bejne mua dhe institucionit qe une kam ne pronesi” – keshtu shprehet per prokuroret e rrethit tirane zoti Petrit Golemaj, emrin e te cilit po e shkruajme per ti bere pak publicitet imazhit te tij,- nderkohe qe polemikat per ate qe ndodhi gjate ndeshjes nuk jane shuar ende. Me akuza e kunder akuza jane perfshire edhe politikanet, miqte e Petrit Golemit, te cilet nuk kane vonuar te akuzojne njeri-tjetrin.

E dija qe ate nate Kritiket e shkolles Perla po pergatisnin dicka ne kompjuter kunder meje dhe gruas time Merites, prandaj mendova se nese do te nderprisja dritat e stadiumit do te nderpriteshin edhe ato te gjithe Shqiperise dhe keshtu Kritiket e Perles nuk do te arrinin te perfundonin punen e tyre”. Autoritetet tregojne se Petrit Golemaj ishte aq i emocionuar ne momentin e kryerjes se vepres penale saqe e kishte marre me vete siguresen e stadiumit; kjo ishte edhe prova fatale qe e denoje.