Kritikët dhe shkolla jopublike Perla!

Kritika ndaj shkollës jopublike "Perla"

Universiteti Privat i Petriti Golamaj-te


 

Sot do te shkruajme per nje nga arritjet me te medha te zotit Petrit Golemaj, per marrjen e licenses, per hapjen e universitetit me te ri privat ne Vlore dhe ne Shqiperi.

Petrit Golemaj rrefehet per mikrofonin tone te nxehte, i fryre nga thashethemet e veres.

E mora licencen para pak ditesh, pra pak dite pasi bera kerkesen, nuk me vonuan shume. Nuk kishin pse te me vononin. Ma kishte premtuar vet Sala i Madherishem, qe menjehere sapo te binte kalifi i madh Ram Ed Rama nga froni i tij shumevjecar do te me jepta nje license per hapjen e te parit universitet privat te hapur ne epoken e mandatit te dyte qeverises se partise pusht-etare, pra te PD-se. Pas asaj qe kam bere une per PD-ne, pse te mos ma jepnin nje cope letre… Une ne cdo miting te tyrin coja te pakten nje autobuz me nxenesa nga shkolla ime e mesme e pergjithshme jopublike Perla, Vlore. I fusja nxenesit ne autobusa jo shume higjenike dhe i dergoja ne Tirane me justifikimin se do te shkonin ne ekskursion. Fitim per partine tone te madherishme, fitim per shoferin e autobuzit, qe nder te tjera eshte edhe mik i gruas time Merites; po he thuaj se edhe nxenesit e shkolles time, shkolla Perla eshte me e mira mos harroni… sa per pak reklame, mesojne ndonje gje psh se si shfrtezohet bagetia. Ne fund te fundoit ata shihnin mtingjet live sado qe bileten e autobuzit dhe shpenzime te tjera i hiqnin dhe do ti heqin ne kurriz te tyre, te prinderve te tyre.  Une, me thene te drejten para 2005 isha me Ps-ne; ishin keta qe me dhane licensen per te hapur shkollen e mesme te pergjithshme jopublike PERLA, Vlore. Por pastaj me te pare se partia e madhe demokratike po ringjallej pse te mos kaloja edhe une me anene e SALES se madherishem, dhe tanime te gjithfuqishem. Zgjedhje taktike e imja dhe e kunates time. Kujtoj se kunata ime, Esmeralda,  eshte nje valkire e qelbur qe jep lenden e biologjise ne biznesin tim, oh me falni, ne shkollen time jopublike. Ishte pikerishte ideja e saj qe te kalonim serish me partine demokrate, duke riperdorur “karten” te perndjekurve gjate komunizmit. Eh, grua me vlera kunata ime, e kam gjithnje ne krahun tim.

Me falni, se harrova nuk u prezantova fare me ju. Quhem Petrit Golemaj, kam mbaruar shkollen shume vite me parem , me vuajtje natyrisht dhe para viteve ’90 kam punuar si saldator ne nje park auobuzash, pikerisht ketu ku sot qendron e madherishme shkolla ime jopubike Perla. Jam i madh me trup, floket me kane rene nga shqetesimet e shumta qe kam pasur me trafikantet e droges dhe me kriminelet e bandave te Vlores, po ne kembin zoti me ka shene sy te kalter  si qielli.

Stafin pedagogjik e kam gati. Per shkencat sociale do te shfrytezoje kurvat qe kane bere shkollen e mesme tek shkolla jopublike Perla, p[ra ish nxenese te shkolles time te mesme jopublike. Shume prej tyre jane shkolluar jashte shtetit ku kane pasur mardhenie te shumta me djem te huaje qe ato I shfaqin me krenari ne CV-e tyre.  Per diplomacine do te shfrytezoje djemte rrugecer te Vlores, qe jane miq te mi dhe familjes time dhe shoke te ngushte te djemeve te mi. Keta cunat vijne nga banda te ndryshme, jane gati qe tu mesojne studenteve te mi  shkencen e lashte te diplomacise me eksperiencene gjete ne sektorin e te bindurit pa thene asnje fjale, pra me mjete si pistoletat, kallashet, dhe thikat. Do te hap shume fakultete, ku synoje qe brenda vitit te pare te marr te gjithe studentet qe mbarojen shkollen e mesme tek shkolla e ime jopuublike Perla ne vlore. Kam ndermend edhe te marr studente te universiteteve te tjera private duke i bindur se tek une ka per cdo student te regjistruar pervec diplomes per te cilen ai do te paguaje leket, pa lexuar as edhe nje faqe libri ai apo nje pjesetar i familjes se tij do te marri nje diplome falas, teresisht falas!!!

Mezi e prisja kete dite, diten kur do te behesha milioner. Jo jo miliarder, ahaha. Po kishte nje problem. Emri i universitetit tim, ne fillim mendova se do ishte mire ti vija emrin “PETRIT GOLEMAJ” ose “PETRIT GOLEMAJ & CO” ose “UNIVERSITETI BLU” per nder te partise qe me beri kete favor… por ne fund vendosa qe ti vija emrin simbolik te “UNIVERSITETI PRIVAT SHQIPTAR” per hir te fenomenit!

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s