Kritikët dhe shkolla jopublike Perla!

Kritika ndaj shkollës jopublike "Perla"

Oriana Ferunaj kërkon(shumë)!


Para disa ditesh postuam nje shkrim ku tregonim per menyren se si reagoi nje nxenese e shkolles se mesme jopublike Perla ne facebook pas nje komenti te thjeshte qe bem ne mbi faqen e saj. Reagimi, sic edhe e treguam, ishte shume agresiv, banal dhe me fjale fyese kundrejt “Arrivistes”, pa harruar kafsherine qe e karakterizoi qe nga fillimi deri ne fund.

Ndersa disa kohe me vone “Arrivistes” i vete nje mesazh ne facebook nga Oriana Ferunaj, ku kjo e fundit kerkonte qe emri i saj te fshihej nga postimi me argumentin se nuk kishte te bente me fjalet e pista dhe me sharjet e bera ne drejtim te “Arrivistes” .

Ja shkembimi i mesazheve!

Oriana Ferunaj

Oriana Ferunaj

Analize:

 • Oriana Ferunaj, me sa dime ne, eshte nje nga nxeneset me te mira te shkolles jopublike Perla, dhe sic e shikoni edhe vete nuk di gjuhen shqipe. Ja gabimet(pa perfshire shkrutimet ne te shkruar qe e bastardizojne gjuhen): blogu jot(Oriana, qe ta marresh vesh ti dhe mesuesja e Gjuhe-Letersise, shkruhet ty dhe jo jot), ate biseden me komente(cilesim i panevojshem, natyrisht qe biseda me komente eshte), te tjerat nuk me intereson(duhet: te tjerat nuk me interesojne, numri shumes o Oriana, nxenese dhe mbrojtese e flakte e Petrit Golemit).
 • Oriana Ferunaj shkruan: “Te lutem brenda mundesive gjej nje menyre per ta hequr emrin tim ok?”. Pra e fillon fjaline me nje lutje(te lutem) dhe e perfundon me nje pyetje disi urdheruese(ok), qe nese do te ishte shoqeruar edhe me intonacionin perkates do te ishte me shume urdheruese. Kuptohet qe ndersa shkruan Orianes fillon e i rritet guximi. 😀
 • “Po ta kerkoj si njeri kete gje,sepse per mua nuk eshte problem qe te paguaj nje hacker dhe te ta vjedh blogun. ,por nuk me pelqen kjo menyre…”. Pra Oriana Ferunaj na kerkon, si njeri, qe ne ta fshime emrin e saj nga ai shkrim, sepse Oriana mund edhe te paguaje nje “hacker”, sic e quan ajo, per te na vjedhur blogun. E kuptoni se cfare eshte ne gjendje te beje Oriana Ferunaj vetem e vetem qe te pastroje emrin e saj!? 🙂 Imagjinoni se cfare mund te beje Petrit Golemi!! Oriana, qe ta kuptojme ne, ti ato leket ku do ti gjesh(e dime qe nuk eshte puna jone)? Do te ti japin prinderit, pra prinderit e TU(Oriana Ferunaj) jane ne dijeni te kesaj ndodhie, apo do te gjesh vete, duke punuar ne ndonje menyre ne ndonje vend?

Me poshte eshte edhe vesioni “tekst” i mesazheve:

Between You and Oriana Ferunaj
Oriana Ferunaj January 26 at 1:36pm Report
Mund t t bej nj pyetje?
Arrivistja Perliste January 26 at 8:13pm
po
Oriana Ferunaj January 26 at 8:15pm Report
Pse e ke publikuar ate biseden me komente qe kemi bere une ,ti dhe eglisa, te ai blogu jot?
Arrivistja Perliste January 26 at 8:37pm
tani si pergjigje po te bej une ty nje pyetje, nese me lejon!
ka ndonje gje te pavertete ne ato qe jane publikuar(pa perfshire ato shkrime qe jane renditur ne kategorine HUMOR)?
Oriana Ferunaj January 26 at 8:47pm Report
Dhe un si pergjigje po te bej nje pyetje..ku e gjete ate te drejte qe publikove emrin dhe mbiemrin tim?
Arrivistja Perliste January 26 at 8:48pm
naten!
Oriana Ferunaj January 26 at 8:51pm Report
Te lutem brenda mundesive gjej nje menyre per ta hequr emrin tim ok? Se ne ato cka un kam shkruar se
besoj se ka ndonje ofendin apo fjalor i piste.. Dhe fjalet qe une kam thene sduhet ti perdoresh per humor…
Oriana Ferunaj January 26 at 8:59pm Report
Po ta kerkoj si njeri kete gje,sepse per mua nuk eshte problem qe te paguaj nje hacker dhe te ta vjedh blogun. ,por nuk me pelqen kjo menyre, prandaj hiqe emrin tim,sbesoj se ty do te vinte mire qe te permendej emri yt..per te tjerat nuk me intereson..
Jeni te mirepritur te lini komentin tuaj!
Advertisements

4 responses to “Oriana Ferunaj kërkon(shumë)!

 1. kritiket 27/01/2011 at 11:29

  Per Oriana Ferunaj
  Oriana nese ke ndonje pakenaqesi ne te keshillojme qe ta paguash ate “hackerin” se edhe mbase ia del qe ta mbyllesh blogun, por nese lexon pak me me vemendje cfare shkruhet tek “Qellimi”(djathtas-lart) do ta kuptosh se eshte e panevojshme!

 2. Oriana Ferunaj 28/01/2011 at 16:06

  Nqs ti ke qellime te sulmosh mua dhe tu krijosh te tjerve nje imazh timin te pavertet ,s’do t’ia arrishe qellimit…Tani po u pergjigjem pyetjeve te tua qe ke bere me ate natyren tende kurioze:
  1) Prindrit e mi jane ata qe e marin vesh te paret per cdo gje,keshtu qe edhe kete ndodhi ata e dine.
  2) Une nuk kam nevoje te punoje qe te paguaj nje hacker ,sepse kam lek plot.
  Si dhe une kam shkruajtur me shkurtime ngaqe isha nga celulari jo se une s’di te shkruaje sic ke nenvizuar dhe ti… Nqs ti do te me ofendosh mua beje ne menyre te denje duke mi thene te gjitha ne fytyre!

  • kritiket 28/01/2011 at 18:22

   Oriana, nga e njejta adrese IP(109.234.232.55), nga e cila ti ke lene komente e tua(disa nga te cilat iken ne spam) eshte lene edhe nje mesash tjeter me emrin “Ervisa”! Nuk e di! Mjetet e tua jane.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: